Völkl : UVO

UVO - Ultimate Vibration Object

převratné řešení pro „dokonalý systém“

 

PŘEDNOSTI:

// Hbitější lyže
// Klidnější jízda a lepší kontrola nad lyžemi
// Méně namáhavé lyžování

UVO (Ultimate Vibration Object) představuje první aplikaci volně se pohybujícího předmětu, který tlumí vibrace v rozsahu 360° a minimalizuje rušivé vibrace lyží. Při kontaktu lyže se zvlněným terénem nevyhnutelně dochází ke vzniku vibrací. Zejména špička lyží se rozpohybuje všemi směry – nejen podél osy lyží. Technologie UVO tyto vibrace prokazatelně snižuje a zaručuje tak klidnější, stabilnější a přesnější jízdu/lyžování.

Výsledek:

// lepší výkon lyží díky unikátnímu 3D systému tlumení
// hbitější lyže a rychlejší reakce díky nezávislému systému a celkově nižší hmotnosti

Technologie UVO je kouzelnou přísadou našeho „dokonalého systému“. Umožňuje nám zkonstruovat lyže, které jsou lehčí než předchozí modely, ale zároveň se vyznačují výrazně lepší přilnavostí hran a stabilitou. Z nové technologie 360° UVO mohou profitovat všichni lyžaři, bez ohledu na jejich schopnosti a zkušenosti: agresivní lyžaři si budou pochvalovat větší hbitost lyží, lepší přilnavost hran a klidnější jízdu, zatímco pohodoví lyžaři ocení, že pro kontrolu nad lyžemi již nemusí vynakládat tolik energie.


 

Obecná technická funkce

Převratná technologie UVO využívá stejných základních principů jako jakýkoliv tlumič vibrací. Strategicky umístěná pohybující se hmota reaguje na vibrace a tím, že se pohybuje proti směru těchto vibrací, tlumí jejich účinky a snižuje vliv vibrací na lyže. Podobně fungující systémy můžeme najít i v jiných odvětvích, například v průmyslu a v architektuře, kde se používají k tlumení vlivu větru a zemětřesení na mrakodrapy a mosty. Tlumiče vibrací jsou integrovány do kritických částí konstrukce, aby celou strukturu stabilizovaly. Samotná budova nemusí mít kompaktní strukturu, díky čemuž mohou být použity konstrukce s nižší hmotností, ale s lepší stabilitou a funkcí.

Použití této technologie u lyží

UVO tlumí nežádoucí vibrace, ke kterým neustále dochází v důsledku různorodého terénu a nerovného povrchu. Volně se pohybující hmota systému UVO sleduje vibrace lyží a efektivně je snižuje. Protože k nejvyššímu rozsahu vibrací dochází v přední části lyží, je UVO umístěno v blízkosti špičky lyží, aby byla vibrační fáze minimalizována co nejúčinněji. 3D tlumení znamená, že otřesy a vibrace jsou tlumeny ve všech směrech (360°).

Výsledek: hrana lyží je v kontaktu se sněhem déle a přerušení tohoto kontaktu je omezeno na minimum. Lyže tedy mají ještě lepší a účinnější přilnavost hran. Zároveň lyže neztrácí svoji energičnost, protože technologie UVO je tvořena samostatnou, kompletně volně se pohybující hmotou. Tím se tato technologie odlišuje od předchozích systémů, které byly k lyži přimontovány pevně a tak fungovaly výhradně podél osy Z (ve směru jízdy a podél délky lyží). Další a ještě důležitější předností technologie UVO je skutečnost, že lyže i vázání mohou být vyrobeny v ještě lehčím provedení, což přispívá k lepšímu výkonu lyží a k jejich hbitosti.